Türkiye’nin, Ortopedi & Travmatoloji Uzmanı, Diz ve Kalça Protezi Doktoru…

Blog

Doğuştan Kalça Çıkığı

dogustan kalca cikigi

Doğuştan Kalça Çıkığı

Kalçada uyluk kemiğinin üst ucu kalça ekleminin kapsülünden dışarı çıkmasıdır. Bebeklerde olan kalça çıkıklığı erken fark edilmesi ve tedavi edilmesi son derece önemlidir. Doğuştan kalça çıkığı kız bebeklerde erkeklerden daha çok görülüyor. Kalça çıkığı yeni doğan 800 bebekten birinde görülüyor. Bu genetik de olabiliyor. Bu durum bazen hormonal ya da çevresel nedenler olabiliyor. Ama nedeni tam olarak bilinmiyor. Ailesinde ya da yakın akrabalarında kalça çıkıklığı olanların bebeklerinde de olma ihtimali yüksek oluyor. Bu durumu mutlaka doktora bildirmek gerekiyor. Tersten doğan bebeklerde, anne karnında gebeliğin sonuna kadar başı yukarıda şekilde kalan bebeklerde kalça çıkıklığı oluyor. Kundak yapılan bebeklerde, bebeği ayaklarından tutarak baş aşağı sallama yapanların bebeklerinde kalça çıkıklığı görülüyor. Bebeğin boyu uzasın diye yapılan bu hareketler çok tehlikelidir. Yapmamak gerekir.

Doğuştan kalça çıkıklığı bebeklerin bir kısmında kalça eklemleminde çıkık oluyor. Kalça ekleminde çıkığa yol açan bazı sorunler olabilir. Makat gelişi ile doğan bebeklerde de kalça çıkıklığı görülüyor. Kalça çıkıklığını ya da kalçada başka sorunları anlamak bazen mümkün olmuyor. Bebeğinizin kontrol muayenesinde doktorlar kalça çıkıklığı olup olmadığını söyleyecektir. Bebeklerde kalça çıkıklığı ultrason ile anlaşılır. Bebekler dört aylıktan büyük ise röntgen filmi çekilerek fark edilir.

Doğuştan kalça çıkığı nasıl olur?
Kalça çıkığının büyük bir kısmı “pavlik ” bandajı ile tedavi edilebilir. Bu bandaj bebeğinizin dizlerini birbirinden ayırarak karnına doğru çekilmesini sağlar. Bu bandaj ile tedavi edilen bebekler her hafta doktor tarafından muayene edebilir. Sonra uyluk kemiğinin kalça eklemi içerisine yerleşip yerleşmediği bakılır eğer yerleşmiş ise bu bandaj gece gündüz iki üç ay kadar kullanılır. Bu bandaj yöntemi her bebeklerde yeterli olmuyor. Böyle bir durumda bebeklere alçı uygulaması yapılıyor. Bacakların askıya alınması da gerekli olabiliyor. Bazen de kalça çıkığının tedavisi için ameliyat da gerekebiliyor.
19 Ağustos 2017 Genel ,
About Maksimum WEB

Leave a Reply