Türkiye’nin, Ortopedi & Travmatoloji Uzmanı, Diz ve Kalça Protezi Doktoru…

Blog

Kalçada Çıkık Neden Olur?

Her 100 bebekten birinde görülen doğumsal kalça çıkığı, ilerleyen yaşlarda diz ve bacak ağrıları ile hareket kısıtlılığına neden olabilir. Bebeklerde ortaya çıkan kalça çıkığı, doğumsal nedenlerden kaynaklanabildiği gibi, bebek bakımı sırasında yapılan hatalar nedeniyle de ortaya çıkabilir.

Bebekleri kundaklamak, erken bebeklik döneminde dar kıyafetler giydirmek, bebeği kucakta yanlış pozisyonda taşımak ve yürüteç kullanmak kalça çıkığı oluşmasına neden olabilir. Bunun yanı sıra bebeği bezlerken kalçadaki eklemlere zarar vermek ve bebeği ayaklarından tutup kaldırmak da kalçada deformasyon oluşmasına yol açabilir. Özellikle ileri yaşlarda ciddi ağrılara ve hareket kısıtlılığına neden olan doğumsal kalça çıkığına karşı bebeği korumak oldukça önemlidir.

kalça çıkığıKalçada Çıkık Belirtileri

  1. İki bacakta uzunluk farkı olması,
  2. Emeklemekten yürümeye geçiş aşamasında bebeğin sürekli sendelemesi,
  3. Ayaklarda gözle görülebilir şekil bozuklukları oluşması,
  4. Bacaklardan birinin daha az esnek ve hareketsiz olması

Doğumsal kalça çıkığı, erken dönemde teşhis edildiğinde etkili tedavi yöntemleri uygulanarak bebeğin ileri yaşlarda yaşayabileceği sorunlar en aza indirilir. Doğumsal kalça çıkığı geç teşhis edildiğinde ileri yaşlarda yürüme sorunlarına ve şiddetli ağrıya neden olabilir.

24 Nisan 2018 Genel , ,
About Maksimum WEB

Leave a Reply