Türkiye’nin, Ortopedi & Travmatoloji Uzmanı, Diz ve Kalça Protezi Doktoru…

Blog

Sağ Kalça Ağrısı

Kalça Ağrısı

Kalça Ağrısı

Sağ Kalça Ağrısı, Kalça ağrıları çok görülen farklı sebeplerden ortaya çıkan ağrılardır.Ağrının kesin olarak nerede olduğunun tespiti ağrının neden olduğunu bulmaya yarayan bir ip ucu olabilir. Kalça bölgesindeki ağrılar kalça eklemine ait hastalıklara bağlı olabileceği gibi kalça etrafındaki kas, tendon  gibi yumuşak doku olaylarına da bağlı olabilir. Kimi zaman bel yada dizde olan ağrılar kalçada hissedilebilir.

Vücudun en büyük eklemi kalça eklemidir. Bu eklemi kullanırken yani yürürken ya da koşarken kıkırdak kemiğin yuva içinde sürtünmesini engeller. İleri yaştaki kişilerde veya eklemlerin aşırı kullanımıyla kıkırdak dokusu zarar görebilir bu da beraberinde kas ya da tendon gibi dokulara zarar verebilir. Özellikle kemik erimesi olan kişilerde en ufak darbede kalçada kırık ve çıkıklar olabiliyor. Bütün bunlar kalçada ki ağrılara neden oluyor.

 

 

Kalça bölgesinde ağrıya neden olan en sık olaylar,

  •  Romatizma hastalıkları, İltihaplı veya kireçlenmeye bağlı eklem hastalıkları kalçaları tutarak bu bölgede ağrı ve hareketlerde kısıtlılık yaratabilir.
  •  Kalça kırıkları, özellikle yaşlı insanlarda kemikte kırılganlığın arttığı durumlarda düşme, çarpma sonrasında kalça kırıkları gelişebilir. Kalça ağrısı ile  birlikte hareket kısıtlılığı da görülür.
  •  Kas ve tendonları koruyan içi sıvı dolu olan yastıkçıkların zorlanması ya da aşırı kullanımı sonucu hasar meydana gelebilir ve kalça ağrısına yol açabilir. Ağrı özellikle merdiven inip çıkarken belirginleşir.
  •  Kemik ve kasları birbirine bağlayan tendonlarda, fazla kullanma sonucu veya travma sonucu hasar oluşabilir. Bu da kalçada ağrı ile sonuçlanır.
  •  Kaslarda zorlanma, travma sonucu ağrı ve spazmın meydana gelmesi.
  •  Kanser türleri, kalça kemiğine ait veya metastazlar şeklinde ki tutulum da kalça ağrısına neden olur.
29 Eylül 2017 Genel , ,
About

Leave a Reply